niedziela, 14 października 2012

Donald Tusk

Donald Tusk. Poseł VII kadencji z Platformy Obywatelskiej - okręg wyborczy nr 19, Warszawa.
VII kadencja Sejmu
 •  Nieobecny na głosowaniu nad projektem ustawy o edukacji seksualnej (24.04.2014).
 • O równouprawnieniu płci: Z mojego punktu widzenia równouprawnienie jest oczywistą potrzebą i nie mam żadnych wątpliwości, że czasem tradycyjne role mężczyzn i kobiet bywają praktykowane z krzywdą dla kobiet, bo z reguły to kobiety są bardziej poszkodowane. (...) Ale każda przesada bywa groźna nawet dla najpiękniejszej idei (TVN24.pl, 04.01.2014). 
 •  Zagłosował przeciwko pracom nad ustawą, która poprawiłaby jakość życia osób transpłciowych, czyli projektowi o uzgodnieniu płci. (06.12.2013). Rzecznik rządu Paweł Graś napisał na Twitterze, że Donald Tusk zagłosował tak przez pomyłkę, gdyż zapatrzył się na Janusza Piechocińskiego.
 • Zagłosował przeciwko pracom nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży gdy płód jest ciężko uszkodzony (27.09.2013).
 • Zagłosował za ubojem rytualnym w Polsce (12.07.2013).
 • O odrzuceniu przez Sejm - również głosami 46 posłów PO - trzech projektów ustaw o związkach partnerskich: Dyskusja o związkach partnerskich nie może polegać na tym, że jak ktoś się im sprzeciwia, to może zamknąć dyskusję w Polsce". To zamykanie oczu na istotne zjawisko społeczne. To jest odbierane przez wielu homoseksualistów jako coś, co ich upokarza. Ja ich rozumiem (TokFM.pl, 06.02.2013).
 • O kandydaturze Anny Grodzkiej (RP) na stanowisko wicemarszałkini Sejmu:  Nie widzę żadnego problemu, by pani Grodzka pełniła funkcje państwowe czy sejmowe. Sam problem seksualności nie powinien dyskwalifikować kogokolwiek, jeśli chodzi o ubieganie się o jakiekolwiek stanowisko (Money.pl, 01.02.2013).
 • Wezwał na Twitterze do podjęcia prac nad wszystkimi projektami ustaw. Mimo to wstrzymał się od głosu w sprawie prac nad projektami ustaw o związkach partnerskich przygotowanymi przez RP i SLD, zagłosował tylko za pracami nad projektem PO (25.01.2013).
 • Nieobecny na głosowaniu, podczas którego zdecydowano o podjęciu prac nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (10.10.2012).
 • Nieobecny na głosowaniu w sprawie prac nad projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, która zakładała wprowadzenie wiedzy o seksualności od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, refundację środków antykoncepcyjnych i dawała kobietom prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania, a także nakładała na samorządy obowiązek tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych (10.10.2012). 
 • Na stanowisko ministra sprawiedliwości w VII kadencji Sejmu powołał posła Jarosława Gowina. Gowin o Tusku: Moim zdaniem Donald Tusk ma dobrze przemyślane poglądy na in vitro i nie są to poglądy odległe od moich (tygodnik.onet.pl, 28.08.2012).
 • Zbliżamy się do momentu, kiedy związki partnerskie byłyby do zaakceptowania przez większość w przyszłym Sejmie, jak i przez Polaków. (...) Wraz z przepisami trzeba budować kulturę tolerancji dla odmienności, także jeśli chodzi o preferencje seksualne. (...) Sam w sobie nie mam za grosz tolerancji wobec homofobów, również we własnej partii (maj 2011, za Gazeta.pl, 26.02.2013).
VI kadencja Sejmu
 • Zagłosował za 35% kwotą płci na listach wyborczych (03.12.2010).
 • Nieobecny na głosowaniu w sprawie przyjęcia przez Sejm uchwały popierającej obecność chrześcijańskiego krzyża w sferze publicznej (03.12.2009). 

Telefon: 22 694 60 00
Strona internetowa: www.premier.gov.pl

9 komentarzy:

 1. Nieobecny na głosowaniu nad utrzymaniem w porządku dziennym punktu: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (24.07.2012).

  OdpowiedzUsuń
 2. Nieobecny na głosowaniu nad przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie autorstwa RP, proponującego liberalizację przepisów dotyczących przerywania ciąży,edukację seksualną wprowadzoną od pierwszej klasy szkoły podstawowej i refundację środków antykoncepcyjnych (10.10.2012).

  OdpowiedzUsuń
 3. 8 marca w Radio TOKFM Donald Tusk powiedzial w rozmowie z dziennikarzami:- Byłem poruszony i osobiście było mi przykro po lekturze wywiadu z Agnieszką Holland, bo nigdy nie miałem wrażenia, że stwarzam złudzenie obietnicy, że kiedy będę premierem będę ciągnął rewolucję obyczajową jako jej lider. Bo to jest nieprawda. To nie jest moje zadanie. Ale zadaniem rządu jest chronić mniejszości przed atakami i dostosowywać prawo do ewidentnych przemian.
  cala rozmowe mozna wysluchac na podcasty TOKFM(08.03.2013)

  OdpowiedzUsuń
 4. Donald Tusk w wywiadzie dla GW(15.03.2013):-Moim zadaniem jest to, żeby dwa wielkie, poważne i godne szacunku odłamy naszego narodu czuły się dobrze w naszym kraju. I ten bardzo konserwatywny, który obawia się każdej zmiany. I ten, który chce wyrwać do przodu tak szybko, jak się da. Zadaniem dla mnie najważniejszym jest to, żeby ta Polska nam się nie rozjechała.
  Platforma Obywatelska "nie będzie ofertą dla tych, którzy oczekują jakiejkolwiek wersji ekstremizmu, tego, co czasami nazywa się wyrazistością"
  -Ja nie jestem pupilem Kościoła, ale nigdy nie dam się namówić na wojnę z Kościołem. Bo uważam, że ze wszystkimi wadami jest Polsce bardzo potrzebny. Mam również głębokie przekonanie, że wiara w Boga, bycie członkiem Kościoła są dobre dla narodu, dla społeczeństwa.
  -Jako człowiekowi wierzącemu z wielkim trudem przychodzi mi identyfikowanie się z niektórymi zachowaniami i deklaracjami wielu hierarchów. Niestety, niełatwo dzisiaj odnaleźć partnerów w sutannach, którzy z wiary i z instytucji Kościoła nie chcą robić oręża w walce czysto politycznej - ocenia. I podkreśla, że "nawet najgłupsze i najbardziej niesprawiedliwe wypowiedzi niektórych księży" nie zrobią z niego "politycznego antyklerykała".
  http://wyborcza.pl/magazyn/1,126715,13571388,Tusk__Nie_jestem_liderem_salonowej_rewolucji_.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Depesza Donalda Tuska do papieza Franciszka:"Z wielką radością pragnę przekazać Waszej Świątobliwości w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz moim własnym najszczersze gratulacje z okazji wyboru na Tron Piotrowy".
  Tusk zapewnił Ojca Świętego o "woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie". Życzył papieżowi Franciszkowi "wytrwałości w pełnieniu misji kierowania Kościołem Powszechnym".
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,13602334,MSZ__Depesza_gratulacyjna_Tuska_do_papieza___bez_elementow.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Premier Donald Tusk procesuje sie z Jerzym Urbanem, którego pismo "Nie" opublikowało "żart primaaprilisowy".
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ruszyl-proces-Donald-Tusk-Jerzy-Urban-za-zart-primaaprilisowy,wid,15648111,wiadomosc.html?ticaid=11098b

  OdpowiedzUsuń
 7. Donald Tusk na Kongresie Kobiet powiedzial(15.06.2013):- Jestem zwolennikiem utrzymania status quo, jeśli chodzi o ustawę aborcyjną, bo uważam, że to dowód realnego podejścia do tego, co dziś w Polsce jest możliwe. Tusk podkreślił, że wielokrotnie powtarzał, że "nie jest i nie będzie zwolennikiem liberalizacji prawa aborcyjnego".
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kobiety-wybuczaly-premiera-za-status-quo-ws-ustawy-aborcyjnej,333185.html

  OdpowiedzUsuń
 8. W Elblagu premier Donald Tusk, tlumaczyl sie z wydatkow na suknie swojej zony za partyjne pieniądze, które partia otrzymuje z budżetu państwa.Stroje zamawiano m.in. u znanej polskiej projektantki Gosi Baczyńskiej - koszt jednej takiej sukienki to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych.Tusk podkreślił, że jego żona nie jest zatrudniona i sprawuje funkcję społeczną. - W związku z tym sama postawiła warunek: "Jeśli mam reprezentować od czasu do czasu państwo polskie, muszę wyglądać".(21.06.2013)
  http://www.tvn24.pl/pojechal-pomoc-kandydatce-po-tlumaczyl-sie-z-sukienek-zony-postawila-warunek,334492,s.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Donald Tusk skomentowal dyskusję nad zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego w Sejmie (27.09.2013):- Z wielką uwagą wysłuchałem argumentów pani Kai Godek, która była przedstawicielem wnioskodawcy, bo tam wiele argumentów jest bardzo poważnych i nie ulega wątpliwości, że ustawa aborcyjna powinna służyć ochronie życia, i zezwalać na aborcję tylko w wypadkach szczególnych.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/zle-gdy-politycy-uznaja-ze-kwestia-aborcji-jest-fajnym-sposobem-by-komus-przylozyc,358090.html

  OdpowiedzUsuń