piątek, 9 listopada 2012

Wanda Nowicka

Wanda Nowicka. Posłanka VII kadencji wybrana z listy Ruchu Palikota - okręg wyborczy nr 19, Warszawa. Niezrzeszona.
VII kadencja Sejmu
 •  Zagłosowała za pracami nad projektem ustawy o edukacji seksualnej (24.04.2014).
 • Zagłosowała przeciwko pracom nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży gdy płód jest ciężko uszkodzony (27.09.2013).  Powiedziała: W Polsce od 20 lat obowiązuje restrykcyjne prawo antyaborcyjne. Już obecna ustawa dyskryminuje  kobiety w ciąży i w rzeczywistości je zniewoliła. Pozbawiła je prawa do  decydowania o własnym życiu i  spowodowała szykany czy wręcz prześladowania kobiet w ciąży ze strony służby zdrowia i wymiaru sprawiedliwości. A dziś dyskutujemy nad projektem, który ma pozbawić kobiety ciężarne i ich rodziny resztek praw, które jeszcze pozostały i wprowadzić niewyobrażalne wręcz represje wobec kobiet w ciąży. Choć ustawy przyjmowane przez Sejm zawsze mają wpływ na życie społeczeństwa, to nie było projektu, który głębiej ingeruje w życie obywatelek i zmierza do ich całkowitego  ubezwłasnowolnienia w sferze prokreacji (WandaNowicka.eu, 26.09.2013).
 • Zagłosowała przeciwko ubojowi rytualnemu w Polsce (12.07.2013).
 • O eutanazji: Czas, żeby mówić o eutanazji. Eutanazja powinna być jednym z praw ludzi, którzy powinni mieć możliwość zadecydowania o końcu swojego życia. Nie ma powodu żeby zmuszać ludzi do tego żeby dogorywali cierpiąc potwornie tylko dla jakiś powodów ideologicznych (Wprost.pl, 04.01.2013).
 • Zagłosowała za odrzuceniem projektu ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne [która odebrałaby kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (10.10.2012)]. 
 • Zagłosowała za pracami nad projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, która zakładała wprowadzenie wiedzy o seksualności od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, refundację środków antykoncepcyjnych i dawała kobietom prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania, a także nakładała na samorządy obowiązek tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych (10.10.2012).  
 • Członkini Parlamentarnej Grupy Kobiet, której celem jest realizacja konstytucyjnej zasady równości kobiet i mężczyzn.
 • Wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i innych praw człowieka. Wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum. Przez 20 lat prowadziła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była ekspertką WHO. Autorka raportów, a także wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Wykłada w szkole Gender Mainstreamingu PAN. Laureatka nagród za swoją działalność w kraju i za granicą. Nowicka z wykształcenia jest filolożką klasyczną.

E-mail: wanda.nowicka@sejm.pl
Telefon: 603 933 723
Strona internetowa: www.wandanowicka.eu
Blog Wandy Nowickiej
Profil na stronie sejmowej

3 komentarze:

 1. Wanda Nowicka otrzymala 29 tys.zlotych netto jako premie.Gdy sprawa wyszła na jaw i wzbudziła kontrowersje, poslanka pierwsza zadeklarowala, że wynagrodzenie przeznaczy na cele charytatywne:Stowarzyszenie na rzecz Kobiet (pomoc prawna dla ofiar przemocy - 8 tys. zł), Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej (pomoc dla bezdomnych oraz na dla samotnych matek – po 8 tys. zł).Resztę – jak twierdzi – oddała osobom prywatnym, których nazwisk nie upublicznia).
  http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1537051,1,na-co-poszly-marszalkowskie-premie.read
  OdpowiedzUsuń
 2. Nie do końca to prawda. Premia na konto wpłynęła listopad/grudzień. Dopiero w styczniu, gdy sprawa premii wyszła na jaw, zadeklarowała takie działanie. Do tego czasu trzymała w tajemnicy fakt otrzymania premii, nawet przed klubowymi kolegami, ponieważ wiedziała jakie jest stanowisko klubu w sprawie premii (przy głosowaniu nad budżetem, we wniesionych poprawkach klubu RP postulował likwidację owych premii).

  OdpowiedzUsuń
 3. Zagłosowała przeciw obywatelskiemu wnioskowi o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej systemu edukacji, "Ratuj maluchy i starsze dzieci też"

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=53&NrGlosowania=22 (niezrzeszona)

  OdpowiedzUsuń