czwartek, 11 października 2012

Ireneusz Raś

Ireneusz Raś. Poseł VII kadencji z Platformy Obywatelskiej - okręg wyborczy nr 13, Kraków. Wcześniej członek Porozumienia Centrum.
VII kadencja Sejmu
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektem ustawy o edukacji seksualnej (24.04.2014). Tego samego dnia zagłosował za klerykalną uchwałą Sejmu, w której posłowie i posłanki - władza ustawodawcza Polski - składają hołdy Karolowi Wojtyle, szefowi Kościoła katolickiego.
 •  Zagłosował przeciwko pracom nad ustawą, która poprawiłaby jakość życia osób transpłciowych, czyli projektowi o uzgodnieniu płci. (06.12.2013).
 • Wyszedł z sali obrad by nie brać udziału w głosowaniu nad tym, czy Sejm podejmie prace nad ustawą zakazującą przerwania ciąży gdy płód jest ciężko uszkodzony (27.09.2013).
 • Zagłosował za ubojem rytualnym w Polsce (12.07.2013).
 • Słowa Lecha Wałęsy (Homoseksualiści powinni siedzieć w Sejmie w ostatnich ławach. A nawet dalej, za murem) skomentował następująco: Czy przeholował? Nie sądzę. Prezydent zabrał głos w tej sprawie, powiedział swój pogląd. Wiele osób w Polsce też pewnie tak sądzi (RMF24.pl, 02.03.2013).
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektami ustaw o związkach partnerskich przygotowanymi przez PO, RP i SLD (25.01.2013). PAP: Ireneusz Raś twierdzi, że ma wiele wątpliwości dotyczących odrzuconych projektów - w tym ich zgodności z konstytucją. Według Rasia można byłoby na przykład doprecyzować pewne zapisy w już obowiązujących ustawach. - Jeżeli ludzie chcą się odwiedzać w szpitalu i uzyskiwać informacje o swoim stanie zdrowia - nie mam nic przeciwko temu. Jeśli chcą dziedziczyć - nie mam nic przeciwko temu - powiedział polityk PO (Onet.pl, 30.01.2013).
 • Zagłosował za pracami nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (10.10.2012). W następnym głosowaniu zagłosował przeciwko pracom nad tym projektem. Skomentował to następująco: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji i pierwsze głosowanie oddało moje poglądy. Drugie głosowanie oddało to, że Mularczyk (forsujący projekt) jest nieodpowiedzialny, mówiąc takie rzeczy i nie szanując sprawy, tylko robiąc politykę dla swojego ugrupowania [Solidarnej Polski] (TokFM.pl, 26.10.2012).
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, która zakładała wprowadzenie wiedzy o seksualności od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, refundację środków antykoncepcyjnych i dawała kobietom prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania, a także nakładała na samorządy obowiązek tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych (10.10.2012).  
 • Zagłosował za zdjęciem z porządku obrad pierwszego czytania projektu ustawy o związkach partnerskich (24.07.2012).
 • Członek Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, którego celem jest "stała troska o zgodność prawa" z ideologią hierarchów Kościoła katolickiego.
 • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski m.in. o pośle Ireneuszu Rasiu: Krakowskie władze kościelne [katolickie] wychodzą na związkach z posłami PO niczym Zabłocki na mydle. Przykładem niech będzie ostatnie zachowanie posła Ireneusza Rasia, który ustawicznie trzyma się księżowskich sutann, a który w dniu 31 sierpnia br. uchylił się,  choć był obecny na sali sejmowej, od wzięcia udziału w głosowaniu nad obywatelskim projektem ustawy o ochronie życia poczętego. A czego on tak bardzo się przestraszył? Czy takie zachowanie przystoi absolwentowi Papieskiej Akademii Teologicznej i członkowi zakonowi Rycerzy Kolumba, który co roku w grudniu wraz z metropolitą krakowskim zapala w błysku fleszy i kamer choinkę pod „oknem papieskim” w pałacu arcybiskupim? (Isakowicz.pl, 02.09.2011)
VI kadencja Sejmu
 • W VI kadencji Sejmu, 01.07.2011, zagłosował za pracami nad ustawą całkowicie delegalizującą przerywanie ciąży
 • Zagłosował za 35% kwotą płci na listach wyborczych (03.12.2010).
 • O in vitro: Moje poglądy na in vitro plasują się między propozycjami Gowina i Piechy. Warto szukać rozwiązań, bo w tej chwili ich nie ma (RP.pl, 23.10.2010).
 • Zagłosował za przyjęciem przez Sejm uchwały popierającej obecność chrześcijańskiego krzyża w sferze publicznej (03.12.2009). 
V kadencja Sejmu
 • 13.04.2007 zagłosował za wpisaniem do Konstytucji RP totalnego zakazu przerywania ciąży.
******
 • Członek konserwatywnej, katolickiej organizacji Rycerze Kolumba, do której mogą należeć wyłącznie mężczyźni, której celem jest odebranie kobietom prawa do przerywania ciąży (Polityka.pl, 25.11.2009). 

Telefon: 12 647 09 41
Strona internetowa: www.ireneuszras.pl

4 komentarze:

 1. O poslankach PO w Cafe Gazeta (26.09.2011):
  -Mamy świetną drużynę. Dokonania naszych Pań w PO pokazują, że u nas w partii to nie jest sztuczny problem zapraszania na listy. My nie mamy kandydatek z plakatów, my mamy realne kobiety, które mają realny życiorys i dokonania. Są znane ze swojej działalności i sprawdzone -mówił Ireneusz Raś, lider małopolskiej PO.
  http://ireneuszras.pl/z-kandydatkami-po-rola-kobiet-w-polityce/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. A tutaj Posel Ireneusz Raś z kobieta nie-realna Natalia Siwiec na
  Reality Shopka Szoł(03.02.2013). Bardzo mu do twarzy w tych pomaranczowych spodenkach!
  http://krakow.gazeta.pl/krakow/51,44425,13339918.html?i=6

  OdpowiedzUsuń
 4. Wywiad dla RMF24(02.03.2013):
  o Jaroslawie Gowinie:Jest to dobry kolega z Krakowa, z którym w wielu poglądach się zgadzamy.
  o ostatniej wypowiedzi Lecha Wałęsy nt.homoseksualistow jako mniejszosci i ich miejsca w spoleczenstwie:
  Przeholował, przesadził?
  Czy przeholował? Nie sądzę. Prezydent zabrał głos w tej sprawie, powiedział swój pogląd. Wiele osób w Polsce też pewnie tak sądzi.
  A pan ten pogląd też podziela?
  Ja słucham tych poglądów, tak jak słucham poglądów innych.
  http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/przesluchanie/news-ras-schetyna-zdecydowal-chce-startowac-na-szefa-po-gowin-tez,nId,938289

  OdpowiedzUsuń