piątek, 28 grudnia 2012

Dorota Rutkowska

Dorota Rutkowska. Posłanka VII kadencji z Platformy Obywatelskiej - okręg wyborczy nr 10, Piotrków Trybunalski. VII kadencja Sejmu
 • Zagłosowała przeciwko pracom nad projektem ustawy o edukacji seksualnej (24.04.2014). Tego samego dnia zagłosowała za klerykalną uchwałą Sejmu, w której posłowie i posłanki - władza ustawodawcza Polski - składają hołdy Karolowi Wojtyle, szefowi Kościoła katolickiego.
 • Wyszła z sali obrad by nie brać udziału w głosowaniu nad tym, czy Sejm podejmie prace nad ustawą zakazującą przerwania ciąży gdy płód jest ciężko uszkodzony (27.09.2013).
 • Zagłosowała za ubojem rytualnym w Polsce (12.07.2013).
 • Wstrzymała się od głosu w sprawie prac nad projektami ustaw o związkach partnerskich przygotowanymi przez RP i SLD, zagłosowała za pracami nad projektem PO (25.01.2013).
 • Zagłosowała za odrzuceniem projektu ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne [która odebrałaby kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (10.10.2012)]. 
 • Zagłosowała przeciwko pracom nad projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, która zakładała wprowadzenie wiedzy o seksualności od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, refundację środków antykoncepcyjnych i dawała kobietom prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania, a także nakładała na samorządy obowiązek tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych (10.10.2012).  
 • Zagłosowała za zdjęciem z porządku obrad pierwszego czytania projektu ustawy o związkach partnerskich (24.07.2012).
 • Członkini Parlamentarnej Grupy Kobiet, której celem jest realizacja konstytucyjnej zasady równości kobiet i mężczyzn.
VI kadencja Sejmu
 • 01.07.2011 zagłosowała za pracami nad ustawą całkowicie delegalizującą przerywanie ciąży

E-mail: dorota.rutkowska@sejm.pl
Telefon: 46 880 92 18
Strona internetowa: www.dorotarutkowska.pl
Profil na stronie sejmowej
Wikipedia
Facebook

2 komentarze:

 1. Dorota Rutkowska na Facebooku:
  http://www.facebook.com/RutkowskaDorota/info

  OdpowiedzUsuń
 2. Wywiad dla www.skierniewickie.pl/(29.11.2011):
  Pytanie: Ja jednak pytałem o konkretny przykład, kiedy to w lipcu, jeszcze w poprzedniej kadencji, głosowała Pani wbrew linii programowej partii nad obywatelskim projektem ustawy o ochronie życia i planowaniu rodziny. O co wtedy chodziło?
  D.R.: Wtedy początkowo głosowałam za tym projektem, jednak w kolejnym głosowaniu już przeciw i tutaj wcale dyscyplina by mnie nie zmusiła do głosowania wbrew mojemu sumieniu. W projekcie tym chodziło o wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Teraz prawo przewiduje wyjątki w trzech szczególnych przypadkach: głębokiego upośledzenia płodu, brutalnego gwałtu i zagrożenia życia matki. Natomiast ten obywatelski projekt zakładał całkowity zakaz. Uważałam wtedy, że skoro pod projektem podpisało się 600 tys. osób to należy dać go do pracy odpowiednim komisjom sejmowym, aby sprawdziły jego poprawność merytoryczną. Nie należałam wówczas do żadnej z tych komisji, ale wybrałam się na posiedzenie jednej z nich. To co tam usłyszałam miało także wpływ na moje głosowanie. Przedstawiciele wnioskodawców obecni na posiedzeniu grozili posłom, którzy będą głosować przeciw temu projektowi, że ich zdjęcia będą publikowane na tle zdjęć płodów ludzkich, wyzywano ich od morderców i tym podobnych. Wtedy rzeczywiście nasz klub wprowadził dyscyplinę, ale nawet gdyby jej nie było to ja i tak byłabym przeciwko tej ustawie, bo osobiście uważam, że wspomniane trzy wyjątki są uzasadnione. Dajmy ludziom prawo wyboru, a nie mieszajmy się w ich sumienia. Prawo nie może zastąpić sumień ludzkich. Ja jako osoba wierząca, katolik, mogę te sumienia budzić, ale jako poseł nie mogę podejmować decyzji za kogoś. To są bardzo trudne, osobiste sprawy. Sami nie wiemy jak byśmy się zachowali w takiej sytuacji.
  http://www.skierniewickie.pl/wiadomosci/rozmowadnia/Dorota_Rutkowska_Mam_do_zrealizowania_trzy_sprawy_dla_Skierniewic,3176.html

  OdpowiedzUsuń