piątek, 12 października 2012

Jacek Żalek

Jacek Żalek. Niezrzeszony poseł VII kadencji  startujący z listy Platformy Obywatelskiej - okręg wyborczy nr 24, Białystok. Wcześniej członek Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, członek Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, członek Przymierza Prawicy, członek Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, startował z listy Ligi Polskich Rodzin.
VII kadencja Sejmu
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektem ustawy o edukacji seksualnej (24.04.2014). Tego samego dnia zagłosował za klerykalną uchwałą Sejmu, w której posłowie i posłanki - władza ustawodawcza Polski - składają hołdy Karolowi Wojtyle, szefowi Kościoła katolickiego.
 • Lesbijce, która skarżyła się na nierówność prawa do małżeństwa, poseł Żalek już w kuluarach powiedział: - Przecież mamy takie same prawo. Co pan mówi?- żachnęła się dziewczyna. Na co poseł odpowiedział: Ja się ożeniłem. Pani może wyjść za mąż (Piknik na skraju głupoty za Frondą, 15.10.2013).
 • Zagłosował za pracami nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (27.09.2013).
 • Zagłosował za ubojem rytualnym w Polsce (12.07.2013).
 • O związkach partnerskich: Nie sądzę, żeby sprawa Agnieszki Holland doprowadziła do spadku poparcia PO. Zdecydowana większość Polaków nie uważa kwestii legalizacji homoseksualnych paramałżeństw za najpilniejszą sprawę w naszym kraju. Wyborcy oczekują od polityków, by odpowiedzialnie zajmowali się rozwiązywaniem problemów zwykłych ludzi (NaTemat.pl, 20.02.2013).
 • O związkach partnerskich: My nie jesteśmy zacofani. My w Polsce, od lat mamy wolne związki partnerskie polegające na konkubinacie. Konkubinaty homoseksualne i heteroseksualne cieszą się pełnią wolności (RadioZet.pl, 04.02.2013).
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektami ustaw o związkach partnerskich przygotowanymi przez PO, RP i SLD (25.01.2013). W związku z tym otrzymał wiele e-maili od osób, które nie zgadzają się z tym, jak zagłosował. Skomentował to następująco: To śmieci, spam. Gdybyśmy mieli zajmować się tego rodzaju wiadomościami, to przestalibyśmy rządzić, a musielibyśmy zająć się ich usuwaniem (TokFM.pl, 28.01.2013). Dla mnie ważniejsze jest nie to, co środowiska gejowskie piszą do posłów, tylko rozwiązywanie problemów zwykłych ludzi, np. bezrobocia (Gazeta Wyborcza, 28.01.2013). 
 • O refundacji in vitro z budżetu państwa: Jeżeli zapłodnienie pozaustrojowe jest metodą leczenia bezpłodności, to adopcję też trzeba uznać za taką metodę. I tu, i tu pojawiają się dzieci. In vitro nie jest metodą, która zwalcza bezpłodność. Dochodzi też kwestia mrożenia zarodków, czyli nowych istot ludzkich. Ludzkich, bo gdyby z tych zarodków powstawały króliki to już inna kwestia. Są przecież inne metody leczenia bezpłodności. Dlaczego mamy refundować tylko in vitro? (Gazeta.pl, 05.11.2012)
 • Zagłosował za pracami nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (10.10.2012). Ponownie zagłosował za pracami nad tym projektem 24.10.2012. Dlaczego nie postarał się o to, by rodzice opiekujący się dziećmi z ciężkimi niepełnosprawnościami dostawali większą niż symboliczna pomoc od państwa? Ja nie jestem odpowiedzialny za politykę socjalną. Jestem odpowiedzialny za samego siebie (Tomasz Lis na żywo, 23.10.2012). 
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, która zakładała wprowadzenie wiedzy o seksualności od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, refundację środków antykoncepcyjnych i dawała kobietom prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania, a także nakładała na samorządy obowiązek tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych (10.10.2012).  
 • Wyborcza.pl: Całkowity zakaz dokonywania aborcji i przywrócenie w Polsce monarchii - to pomysły konserwatywnego posła Platformy Jacka Żalka, które przedstawia w rozmowie z Wprost. Demokracja ma wiele wad. Jest straszliwie kosztowna. Dlatego nie obawiałbym się przywrócenia monarchii -mówi tygodnikowi poseł Żalek (19.08.2012). Na pytanie, kto mógłby być królem Polski, odpowiada: Wyobrażam sobie, że każdy komu ufają Polacy, chociażby Bronisław Komorowski. 
 • Zagłosował za zdjęciem z porządku obrad pierwszego czytania projektu ustawy o związkach partnerskich (24.07.2012).
 • Jestem przeciwny upośledzaniu kobiet, to jest poniżające, niegodziwe traktowanie kobiet. To same panie decydują, że nie chcą żyć w agresywnym świecie polityki czy biznesu. Nie chcą psychicznej agresji, wycofują się, wolą życie rodzinne (...) To im daje pełną satysfakcję. To naturalne. (Wyborcza.pl, 06.07.2012).
 • Poparł tzw. klauzulę katolickiego sumienia, która umożliwiłaby farmaceutom odmowę sprzedaży antykoncepcji (Wyborcza.pl, 17.04.2012).
 • Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, którego celem jest wprowadzenie zmian prawnych zgodnych z ideologią hierarchów Kościoła katolickiego.
 • Zagłosował przeciwko wyborowi Wandy Nowickiej (RP) na wicemarszałkinię Sejmu (08.11.2011).
VI kadencja Sejmu
 • 01.07.2011 zagłosował za pracami nad ustawą całkowicie delegalizującą przerywanie ciąży
 • Zagłosował przeciwko 35% kwocie płci na listach wyborczych (03.12.2010).
 • Zagłosował za przyjęciem przez Sejm uchwały popierającej obecność chrześcijańskiego krzyża w sferze publicznej (03.12.2009). 
 • W latach 2000-2008 był członkiem konserwatywnego, katolickiego Klubu Zachowawczo-Monarchicznego.

Telefon: 85 874 42 87, 85 874 42 88
Strona internetowa: www.jacekzalek.pl

10 komentarzy:

 1. uwielbiam, że jego nazwisko tak pasuje do działalności!

  OdpowiedzUsuń
 2. Poseł Żalek twierdzi, że "ustawa o związkach partnerskich w tym kształcie [zgłoszonym np. w projekcie posła Dunina], oparta na logice tworzenia związków paramałżeńskich jest sprzeczna z Konstytucją" ("Kontrwywiad" RMF FM 29.01.2013).

  Może warto Żalkowi przedstawić ekspertyzę prof. Moniki Płatek na temat art. 18 Konstytucji i tego czy on naprawdę wyklucza możliwość prawnego sankcjonowania związków partnerskich? Ekspertyza ta wyraźnie mówi, że art. 18 Konstytucji RP możliwości takiej nie wyklucza.

  http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/kontrwywiad/news-zalek-zwiazki-partnerskie-polacy-nie-chca-zeby-dwoch-facetow,nId,774391

  OdpowiedzUsuń
 3. - Nie poparłbym projektu pani Kidawy-Błońskiej - powiedział białostocki poseł PO Jacek Żalek. Zadeklarował, że on sam jest przeciwnikiem metody in vitro. "Są metody skuteczniejsze, związane z naprotechnologią. Wielu zabiegów in vitro można by uniknąć, gdyby poddać pacjentów właściwemu leczeniu i diagnostyce" - podkreślił polityk PO. Żalek ocenił też, że metoda in vitro służy "lobby medycznemu". Zamrażanie zarodków nazwał zaś "bawieniem się w demiurgów".
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,8771,title,Wreszcie-rozwiaza-sprawe-in-vitro-Jest-termin,wid,14184810,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
 4. -Jestem przeciwnikiem in vitro. Nie ma gwarancji, że z zamrażarki zarodki nie trafią na śmietnik. To, co budzi moje szczególne obawy to kwestia narażenia dzieci na ryzyko niebezpieczeństwa obciążeniami genetycznymi – mówi w rozmowie z Wprost.pl Jacek Żalek, poseł Platformy Obywatelskiej
  http://www.wprost.pl/ar/333545/Posel-PO-zamrozone-zarodki-moga-trafic-na-smietnik/

  OdpowiedzUsuń
 5. W dzisiejszym (04.02.2013) wywiadzie dla Radia ZET poseł Żalek znów zaserwował nam własny, subiektywny ogląd rzeczywistości, nie mający nic wspólnego z tym co jest naprawdę:

  "(...) My nie jesteśmy zacofani. My w Polsce od lat mamy wolne związki partnerskie polegające na konkubinacie. One maja swoje prawa (...)"

  "(...) Związki partnerskie w Polsce - czy homoseksualne czy heteroseksualne - są i cieszą się pełnią wolności (...)"

  http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET/Wideo/02.04.2013-Jacek-Zalek

  OdpowiedzUsuń
 6. Wywiad dla Fronda.pl(22.02.2013):
  Pytanie:Jak teraz postrzega Pan miejsce konserwatystów w Platformie?
  Jacek Żalek: Uważam, że jest to miejsce istotne. Większość społeczeństwa ma poglądy na których jest oparty ład społeczny w Polsce i który szanujemy. Moim zdaniem pozycja konserwatystów w PO jest silna i ważna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapomnieliście dodać, że ten poseł poparł farmaceutów w staraniach o klauzulę sumienia na sprzedaż antykoncepcji http://izakrzyczkowska.blogspot.com/...

  OdpowiedzUsuń
 8. Jacek Żalek wykazal sie zdrowym rozsądkiem i przytomnościa umysłu (wedlug Frondy) kiedy w przerwie debaty w „Gazecie Wyborczej” podeszla do niego lesbijka skarżac się, że nie ma prawa do małżeństwa. Poseł Żalek zauwazyl, że i ona i on mają takie same prawa: -Ja się ożeniłem. Pani może wyjść za mąż.
  http://www.fronda.pl/a/posel-zalek-przypomina-lesbijkom-ze-moga-wyjsc-za-maz,31234.html

  OdpowiedzUsuń