piątek, 12 października 2012

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin. Niezrzeszony poseł VII kadencji wybrany z listy Platformy Obywatelskiej - okręg wyborczy nr 13, Kraków. Wcześniej członek Platformy Obywatelskiej.
VII kadencja Sejmu
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektem ustawy o edukacji seksualnej (24.04.2014). Tego samego dnia zagłosował za klerykalną uchwałą Sejmu, w której posłowie i posłanki - władza ustawodawcza Polski - składają hołdy Karolowi Wojtyle, szefowi Kościoła katolickiego.
 • O wypowiedzi katolickiego arcybiskupa Michalika na temat dzieci wciągających księży w pedofilię: To lapsus językowy. To było bardzo niefortunne sformułowanie. Ks. abp przeprosił za nie, sprawa jest zamknięta (Jeden na jeden, TVN24, 09.10.2013). 
 • Zagłosował za pracami nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (27.09.2013).
 • Zagłosował za ubojem rytualnym w Polsce (12.07.2013).
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektami ustaw o związkach partnerskich przygotowanymi przez PO, RP i SLD (25.01.2013). Uczciwie uprzedzam, że w ostatecznym głosowaniu po wyjściu z komisji zagłosuję przeciw projektowi posła Dunina (Gazeta Wyborcza, 18.02.2013).
 • O związkach partnerskich: To jest temat zastępczy, dziś powinniśmy się koncentrować na sprawach gospodarczych (RMF FM, 24.01.2013 - za 300polityka.pl).
 • Nie ma żadnych podstaw prawnych by rozwiązywać ONR czy Młodzież Wszechpolską. Nacjonalistyczne hasła tych organizacji nie przekraczają granic prawa (300polityka.pl za TOK FM, 14.11.2012).
 • Wstrzymał się od głosowania, przez co przyczynił się do podjęcia prac nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (10.10.2012). 
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, która zakładała wprowadzenie wiedzy o seksualności od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, refundację środków antykoncepcyjnych i dawała kobietom prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania, a także nakładała na samorządy obowiązek tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych (10.10.2012).  
 • O próbie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku: Myślę, że projekt Solidarnej Polski zostanie odrzucony, bo kompromis który wypracowano w Polsce na początku lat 90., w mojej ocenie, jest bardzo dobrym rozwiązaniem - powiedział Gowin ["Minister Sprawiedliwości przeciwny zmianom ustawy antyaborcyjnej", RynekZdrowia.pl, 17.10.2012]
 • Wydaje gazetkę autopromocyjną zatytułowaną "Super Lider" [Wirtualna Polska, 10.11.2012]
 • W kontekście antyprzemocowej Konwencji Rady Europy: W Polsce przyczyną przemocy domowej jest przede wszystkim alkoholizm i nie ma ona nic wspólnego z naszą kulturą, którą cechuje szczególny szacunek wobec kobiet (Wyborcza.pl, 23.04.2012).
 • O homoseksualizmie: Mówiąc językiem Kościoła [katolickiego] homoseksualizm jest grzechem, mówiąc językiem świeckim homoseksualizm praktykowany jest zachowaniem nagannym moralnie (wp.pl, 12.03.2012).
VI kadencja Sejmu
 • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o pośle Gowinie: Jarosław Gowin głosował za odrzuceniem projektu ustawy [zaostrzającym ustawę antyaborcyjną]. Jest to tym bardziej zaskakujące, że jako rektor Wyższej Szkoły Europejskiej wynajmuje na bardzo korzystnych warunkach budynek kościelny przy ul. Westerplatte 11 w Krakowie (Isakowicz.pl, 02.09.2011).
 • Zagłosował przeciwko 35% kwocie płci na listach wyborczych (03.12.2010).
 • O parytetach płci na listach wyborczych: Parytet uwłacza godności kobiet, jest formą traktowania ich, jakby były politykami specjalnej troski (Wyborcza.pl, 15.01.2010).
 • Zagłosował za przyjęciem przez Sejm uchwały popierającej obecność chrześcijańskiego krzyża w sferze publicznej (03.12.2009). 
 • O wyroku sądu nakazującym "Gościowi Niedzielnemu" przeproszenie i zapłatę zadośćuczynienia Alicji Tysiąc, która wygrała z państwem polskim w Strasburgu ws. uniemożliwienia legalnej aborcji: Dla mnie ten wyrok jest zaskakujący i bulwersujący. To kolejny etap ograniczania wolności słowa wymierzony w katolików. (...) Wierzę, że sąd wyższej instancji podejmie inną decyzję, dlatego że ta jest naprawdę bulwersująca nie tylko z punktu widzenia katolików (rp.pl, 24.09.2009).
 • O in vitro: Odkąd zająłem się in vitro, to czuję miłość do zamrożonych w azocie embrionów. (...) Czasami naprawdę czuję się, jakbym był ich przybranym ojcem (politbiuro.pl, 14.03.2009).
 • O in vitro: Słyszę krzyki zamrażanych zarodków.

Telefon: 12 430 02 72
Strona internetowa: www.jgowin.pl

13 komentarzy:

 1. Nieobecny na głosowaniu nad utrzymaniem w porządku dziennym punktu: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (24.07.2012).

  OdpowiedzUsuń
 2. z wywiadu Janiny Paradowskiej z ministrem Gowinem w "Polityce"(19.12.2011):"W kwestii in vitro moje stanowisko jest znane i mogę nawet powiedzieć, że żałuję, iż obecnie nie mogę się już tą kwestią zajmować. Nie przewiduję żadnej swojej aktywności w kwestii aborcji, jestem zwolennikiem obecnych rozstrzygnięć. W ogóle uważam, i będę tego przestrzegał, że rolą ministra sprawiedliwości jest wierność założeniom aksjologicznym konstytucji, nie zaś angażowanie się w bieżące spory światopoglądowe – te winny się toczyć na forum parlamentarnym."
  odpowiedz na pytanie o przynaleznosc do Opus Dei:"Przynależność do Opus Dei nie jest tajna, ale nie jestem członkiem tej organizacji, którą zresztą bardzo cenię, i gdybym do niej należał, mógłbym się tym tylko chwalić."

  http://www.polityka.pl/kraj/wywiady/1522269,3,paradowska-pyta-gowina-o-jego-misje-ministra.read#ixzz2JZUWdERj

  OdpowiedzUsuń
 3. -Nigdy nie poprę rozwiązań, które przewidują mrożenie zarodków, nie widzę powodów, dla których mielibyśmy mrozić dzieci - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.(13.07.2012)
  http://www.wprost.pl/ar/333469/Gowin-nigdy-nie-popre-mrozenia-dzieci/?pg=0

  OdpowiedzUsuń
 4. o swojej roli w PO:"...naprawdę wierzę, że polityk jest od przetykania rur. Natomiast nie ukrywam, że jestem w konflikcie z tymi prądami kulturowymi, które zalewają Europę i docierają także do Polski. Z czymś, co można by zamknąć w pojęciu relatywizmu moralnego. I jak długo działać będę jako minister, poseł czy człowiek swoimi opiniami kształtujący klimat społeczny, tak długo będę się przeciwstawiał liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, zrównaniu związków homoseksualnych w uprawnieniach z małżeństwami czy tolerowaniu wolnej amerykanki na polu in vitro."
  z wywiadu "Rewizor" Tygodnik Powszechny 28.08.2012
  http://tygodnik.onet.pl/30,0,77807,7,artykul.html

  OdpowiedzUsuń
 5. - Poseł Rafał Grupiński o głosowaniu nad przyjęciem do dalszych prac ustawy o związkach partnerskich(25.01.2013): -Poseł Gowin będzie przeciwny, ponieważ wyraźnie im staje się starszy, tym bardziej zawężają mu się horyzonty, jeśli chodzi o wrażliwość na inne poglądy, problemy innych ludzi. To jest dziwne jednak u człowieka o dobrym, intelektualnym przygotowaniu - komentował Grupiński.
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,13294384,Grupinski__Gowin_im_starszy__tym_wezsze_ma_horyzonty.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Minister Gowin w "Jeden na jeden"(05.03.2013):- Jestem, byłem i będę przeciwnikiem instytucjonalizacji paramałżeństw homoseksualnych.(...) Potwierdziłem wczoraj to, co już mówiłem wcześniej, że jeżeli projekt pana posła Dunina będzie wolny od sprzeczności z konstytucją (...), to ja jestem gotowy zagłosować za skierowniem tego projektu do komisji. To, co wyjdzie z komisji i moje głosowanie potem, to osobna sprawa.
  w wypowiedzi Lecha Wałęsy nt.homoseksualistow, minister Gowin widzi dwie warstwy: - Jedna, kompletnie nie dająca się obronić, to ten niefortunny żart o tym murze. Ale była też i druga, w której Lech Wałęsa mówił o ogromnej propagandzie środowisk homoseksulanych, które niehomoseksualnej większości próbują narzucić swoje standardy. I tu uważam, że Lech Wałęsa ma rację.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/gowin-pogladow-nie-zmienilem-zgadzam-sie-po-czesci-z-walesa,309945.html

  OdpowiedzUsuń
 8. - Utrata stanowiska to nie jest wysoka cena za wierność swoim przekonaniom i konstytucji. Osobny projekt ustawy ws. związków partnerskich odrzucam jako sprzeczny z konstytucją, sprzeczny z polską tradycją - oświadczył w radiowej "Jedynce" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
  - W sprawie związków osiągnęliśmy w Platformie porozumienie. Jest to wolność sumienia. Czy będzie jeden projekt? Zobaczymy. Skłonny jestem poprzeć tylko jedną wersję takiego dokumentu. Wersję, o której mówi pan prezydent Komorowski. Ona polega na tym, by dwóm osobom żyjącym w trwałym związku, niekoniecznie o charakterze erotycznym, to mogą być dwie sąsiadki, które opiekują się sobą, dać prawa do np. informacji medycznej czy pochówku drugiej osoby - powiedział.
  - Osobny projekt ustawy odrzucam jako sprzeczny z konstytucją, sprzeczny z polską tradycją i sprzeczny z wartościami wyznawanymi przez większość Polaków.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ 22.03.2013

  OdpowiedzUsuń
 9. Jarosław Gowin przyznał podczas spotkania ze studentami UW (27.03.2013): - Jeśli pytacie mnie o mój osobisty stosunek do "paramałżeństw" homoseksualnych, to trzeba rozróżnić dwie rzeczy: tolerancję, na którą zasługuje każdy z nas, niezależnie od orientacji seksualnej. Orientacja seksualna jest osobistą sprawą każdego człowieka - powiedział studentom. - Natomiast zupełnie czym innym jest próba uczynienia z tej sprawy prywatnej, jaką jest orientacja seksualna, sztandaru walki politycznej pod hasłami jakiejś ideologii gejowskiej. Takiej ideologii jestem przeciwny, tutaj całkowicie zgadzam się z prezydentem Wałęsą.
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,13643281,Gowin__Jestem_przeciwny_ideologii_gejowskiej__Zgadzam.html

  OdpowiedzUsuń
 10. W sprawach sumienia nikt nie będzie moim panem. W tych sprawach decydował będzie mój rozum i sumienie - mówił w programie Tomasza Lisa odwołany przez premiera Jarosław Gowin.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jaroslaw Gowin w TVN24(14.05.2013):W rozmowie pojawił się też temat związków partnerskich, które miałyby być zastąpione umowami partnerskimi. - Nie zagłosuję za taką ustawą. Te zmiany idą w dobrym kierunku, ale nadal są sprzeczne z polską konstytucją i zdrowym rozsądkiem.

  http://wyborcza.pl/1,75248,13904900,Gowin__Polityka_to_nie_jest_zabawa_dla_milych_misiow_.html#ixzz2THVTyquB

  OdpowiedzUsuń
 12. Jaroslaw Gowin w wywiadzie "Do Rzeczy" przyznaje, ze gdyby istniała możliwość prawnego zakazu in vitro byłby za nim. - Ale wyłącznie ze względu na niską skuteczność zapłodnienia in vitro – podkreślił Gowin.Gdyby ta metoda w miarę doskonalenia zapewniała szansę narodzin większej liczbie dzieci byłbym za jej dopuszczalnością – podkreślał.
  Gowin przekonywał także, że jest zwolennikiem zakazu aborcji dzieci z zespołem Downa.
  Dodal rowniez:-Nie chcę przyznawać żadnych przywilejów parom homoseksualnym.
  http://www.fronda.pl/a/gowin-przyznaje-jak-przyjdzie-do-prawdziwej-wojny-staniemy-ramie-w-ramie-hermano-de-thomas,28744.html (10.06.2013)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jarosław Gowin odpowiadał dzisiaj(31.07.2013) na pytania użytkowników Wykop.pl.
  Jego odpowiedź na pytanie o stosunek do Ruchu Narodowego: "Wielu wartościowych młodych ludzi(w tym mój syn), diagnozy często słuszne, recept brak".
  Wykopowicze chcieli też wiedzieć, czy Gowin chciałby, aby antykoncepcja hormonalna zniknęła z aptek. "Jestem za klauzulą sumienia dla aptekarzy, aby mogli odmawiać sprzedaży środków wczesnoporonnych", oświadczył.
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,14367774,Gowin_odpowiada_internautom___Ruch_Narodowy__Wielu.html

  OdpowiedzUsuń