piątek, 28 grudnia 2012

Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna. Poseł VII kadencji z Platformy Obywatelskiej - okręg wyborczy nr 1, Legnica. Wcześniej członek Unii Wolności, członek Kongresu Liberalno-Demokratycznego.


VII kadencja Sejmu
 • Wstrzymał się od głosu ws. prac nad projektem ustawy o edukacji seksualnej (24.04.2014). Tego samego dnia zagłosował za klerykalną uchwałą Sejmu, w której posłowie i posłanki - władza ustawodawcza Polski - składają hołdy Karolowi Wojtyle, szefowi Kościoła katolickiego.
 • Zagłosował przeciwko pracom nad ustawą odbierającą kobietom prawo do przerwania ciąży gdy płód jest ciężko uszkodzony (27.09.2013).
 • Zagłosował za ubojem rytualnym w Polsce (12.07.2013).
 • O jednopłciowych związkach partnerskich: Być może w Polsce nie dojrzeliśmy jeszcze do dyskusji o adopcji dzieci przez pary seksualne. Uważam, że dziś jesteśmy gotowi - polskie społeczeństwo i klasa polityczna - by rozpocząć dyskusję i proces legislacyjny w parlamencie dotyczący związków partnerskich (Gazeta.pl, 26.02.2013).
 • O kandydaturze posłanki Anny Grodzkiej (RP) na stanowisko wicemarszałkini Sejmu: Palikot chce sprowokować Sejm, stworzyć polityczny happening (Gazeta.pl, 01.02.2013).
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektami ustaw o związkach partnerskich przygotowanymi przez RP i SLD, zagłosował za pracami nad projektem PO (25.01.2013).
 • Zagłosował za odrzuceniem projektu ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne [która odebrałaby kobietom prawo do przerwania ciąży, gdy płód jest ciężko uszkodzony (10.10.2012)]. 
 • Zagłosował przeciwko pracom nad projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, która zakładała wprowadzenie wiedzy o seksualności od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo, refundację środków antykoncepcyjnych i dawała kobietom prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania, a także nakładała na samorządy obowiązek tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych (10.10.2012).  
 • O projekcie ustawy o związkach partnerskich: W tej kadencji nie ma szans na uchwalenie tej ustawy (NaTemat.pl, lipiec 2012).
 • Zagłosował za zdjęciem z porządku obrad pierwszego czytania projektu ustawy o związkach partnerskich (24.07.2012).
VI kadencja Sejmu
 • Zagłosował za 35% kwotą płci na listach wyborczych (03.12.2010).
 • O polityczkach: Kobiety i są mądrzejsze od nas, i łagodzą obyczaje, więc mają wszystkie atuty. Życzę wszystkim gorzowianom, mieszkańcom Ziemi Lubuskiej, żeby wybierali kobiety, a one resztę załatwią (Gazeta.pl, 03.11.2010).
 • Zagłosował za przyjęciem przez Sejm uchwały popierającej obecność chrześcijańskiego krzyża w sferze publicznej (03.12.2009). 
 • O swoim światopoglądzie: Jestem typowym wyborcą PO: konserwatywnym liberałem. Jestem przeciwnikiem legalizacji aborcji, przeciwnikiem małżeństw homoseksualnych, bo za tym szedłby postulat adopcji przez takie pary dzieci, a na to nigdy nie mógłbym się zgodzić. Obyczajowo jestem dosyć konserwatywny. A gospodarczo jestem liberałem (Dziennik.pl, 05.11.2007)
III kadencja Sejmu
 • Zagłosował za ratyfikacją konkordatu, tj. umowy między Watykanem a Polską, która sankcjonuje m.in. obecność lekcji religii katolickiej w szkołach państwowych, finansowanie szkół, wydziałów, uczelni i instytutów katolickich przez państwo, wyłączenie zbiórek publicznych organizowanych przez Kościół katolicki z podlegania prawu polskiemu (08.01.1998).


E-mail: grzegorz.schetyna@sejm.pl, biuro@schetyna.pl
Telefon: 71 343 40 30 
Strona internetowa: ww.schetyna.pl
Profil na stronie sejmowej
Wikipedia

4 komentarze:

 1. Grzegorz Schetyna ocenił na antenie Radia ZET, że kandydatura Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu jest polityczną prowokacją Ruchu Palikota.
  - Mam wrażenie, że Janusz Palikot chce sprowokować Sejm, stworzyć polityczny happening. Temu ma służyć ta kandydatura i wprowadzenie jej pod obrady plenarne - powiedział wiceprzewodniczący PO.(31.01.2013)
  http://www.wprost.pl/ar/386251/Palikot-chce-sprowokowac-Sejm-To-happening/

  OdpowiedzUsuń
 2. Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla GW(26.02.2013)o adopcji dzieci przez gejów:- Mam wśród znajomych homoseksualistów, ale nigdy nie mówili, że chcieliby adoptować dzieci.(...)w Polsce nie dojrzeliśmy jeszcze do dyskusji na ten temat. Wyciąganie dziś tematu adopcji dzieci przez pary homoseksualne, co robią konserwatyści, służy wyłącznie straszeniu społeczeństwa. Uważam, że dziś jesteśmy gotowi - polskie społeczeństwo i klasa polityczna - by rozpocząć dyskusję i proces legislacyjny w parlamencie dotyczący związków partnerskich.
  http://wyborcza.pl/1,75478,13462570,Grzegorz_Schetyna__PO_przetrwa_ten_kryzys.html?as=2  OdpowiedzUsuń
 3. Grzegorz Schetyna odpowiada na pytanie odnosnie swojego poparcia dla zwiazkow partnerskich i in vitro?
  - W obu sprawach, jeżeli dojdzie do głosowania, będę głosował "tak".
  http://wyborcza.pl/1,75478,13462570,Grzegorz_Schetyna__PO_przetrwa_ten_kryzys.html?as=3

  OdpowiedzUsuń
 4. Grzegorz Schetyna wypowiedzial swoje zdanie na temat odwolania Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) z funkcji wicemarszałka Sejmu (07.02.2013):
  - Nie mogłem być na posiedzeniu klubu, ale nie rozumiem tej decyzji. Jest trudna, by ją opisać i jej bronić - mówił w czwartek radiowej Trójce wiceszef partii. Dodał, że gdyby był na posiedzeniu, próbowałby przekonać kolegów do zmiany decyzji. - Każdy klub ma prawo wskazywać polityków, posłów, którzy go reprezentują, także w Prezydium Sejmu - tłumaczył.
  http://wyborcza.pl/1,75478,13361873,Schetyna__Nie_rozumiem__dlaczego_PO_bedzie_glosowac.html


  OdpowiedzUsuń